The Role Of Honour

The Role Of Honour.


The Darlington & District 5's & 3's Domino League

Role Of Honour.


Please note that some information has been lost and some information is still being tracked down. If you can verify, update and add any to this by checking your individual trophies, (memories can fade and change!) then please feel free to email me with the information.

Winning teams remembered...

A DIVISION.

1995-96- The Cleveland Club A

1997-98- The Cleveland Club A

2001-02- The Cleveland Club

2002-03- The Cleveland Club

2003-04- The Cleveland Club

2004-05- Busters C

2005-06- Busters C

2006-07- The Cleveland Club

2007-08- The Cleveland Club

2008-09- The Cleveland Club A

2009-10- The Cleveland Club A

2010-11- The Cleveland Club A

2011-12- East End WMC

2012-13- The Boot & Shoe A

2013-14- Haughton WMC

2014-15- Haughton WMC

2015-16  Dalesman B

2016-17  Cleaveland B

2017-18 Haughton WMC A

2018-19 D.TON WMC

2019-20 Haughton WMC

2021-22 Cleaveland B

2022-23 Cockerton WMC

B DIVISION.

1982-83 Railway Inst C

1983-84 Unknown

1984-85 Unknown

1985-86 Unknown

1986-87 Unknown

1987-88 Unknown

1988-89 Unknown

1889-90 Unknown

1990-91 Skerne Prk Hotel

1991-92 The George Hotel

1992-93 Albert Hill WMC

1993-94 The Slaters Arms C

1994-95 Hogans D

1995-96 The Cleveland Clb B

1996-97 The Cleveland Arms

1997-98 The Rugby Club

1998-99 Morgans A

1999-00 Haughton WMC

2000-01 Victoria Social Club

2001-02- H.gate WMC

2002-03- The Boot & Shoe A

2003-04- Busters A

2004-05- The D.ton RA Club

2005-06- Hogans A

2006-07- The Croft WMC

2007-08- The Boot & Shoe B

2008-09- Frankies Bar

2009-10- The Cleveland Club B

2010-11- Cockerton WMC C

2011-12- Railway Inst A

2012-13- Haughton WMC

2103-14- Albert Hill WMC

2014-15- Dalesman B

2015-16- Hogans B

2016-17-Wheatsheaf B

2017-18 Green Dragon

2018-19 JUC

2019-20 Cross Keys

2021-22 Cleveland D

2022-23 Albert Hill WMC

C DIVISION.

1974-75 Railway Inst C

1975-76 Cockerton Club

1976-77 The Havelock A

1977-78 The Slaters Arms

1978-79 Albert Hill WMC

1979-80 Trades Council Club

1980-81 Railway Inst C

1981-82 Unknown

1982-83 Unknown

1983-84 Unknown

1984-85 The Emerson Arms A

1985-86 Lascelles Park

1986-87 Speedwell

1987-88 George A

1988-89 Cockerton Club

1989-90 The Havelock

1990-91 Lascelles Park B

1991-92 Darlington R A A

1992-93 The Rugby Club

1993-94 The George Hotel B

1994-95 The Otter & Fish

1995-96 The Half Moon

1996-97 The Brinkburn

1997-98 Darlington RA B

1998-99 The Model T

1999-00 The New Masons Arms

2000-01 The Bay Horse -Heighington

2001-02 The Dalesman

2002-03 The Otter & Fish

2003-04 The Navy Club A

2004-05 The Model T

2005-06 The Britannia A

2006-07 The Brown Trout

2007-08 The Killinghall Arms

2008-09 Cockerton WMC

2009-10 Albert Hill WMC

2010-11 The Ostler Bar

2011-12 Skerne Park Hotel

2012-13 Darlington WMC

2013-14 Wheatsheaf B

2014-15 Wheatsheaf A

2015-16 JUC

2016-17 Red Lion

2017-18 Hopetown WMC

2018-19 CLEVELAND D

Sadley the c division closed

D DIVISION.

2001-02- The George

2002-03- The Britannia B

2003-04- The Lascelles

2004-05- Skerne Park Hotel

2005-06- The Navy Club C

Sadly the D Division closed.



THE PAIRS & SINGLES KNOCKOUTS.

PAIRS:

1975-06- B .McCarthy/J. Franks- The Bowes

1976-77- T. Hunter/P. McKenna- Tubemans Club

1977-78- P. Boynton/B. Joy- Highland Laddie

1978-79- T. Price/D. Price- The Builders Arms

1979-80- I. Woodcock/B. McPherson- H.gate WMC

1980-81- R. Catterick/A. Blakeburn- Havelock Arms

1981-82- G. Martin/P. Lowe- The Brown Trout

1982-83- E. Neary/R. Sharp- Whessoe Soc Clb

1983-84- B. Bullyment/W. Maychell- Rail Inst Shildon

1984-85- A. Hammond/P. Hammond- Albert Hill WMC

1985-86- H. Mather/L. Dunn- Central WMC

1986-87- P. Saunders/M. Dixon- The Greyhound

1987-88- R. Cheesmond/D. Dooley- The Half Moon

1988-89- P. Ramshaw/F. Dulston- Albert Hill WMC

1989-90- A. Stainsby/C. Stainsby- Cleveland Clb

1990-91- S. Duncan/D. Hird- The D.ton RA

1991-92- G. Stephenson/S. Williams- Slaters Arms A

1992-93- A. Stainsby/C. Stainsby- Cleveland Clb

1993-94- I. Godfrey/P. Starling- Central WMC

1994-95- G. Arrowsmith/B. Lawson- Rise Carr WMC

1995-96- J. Barr/K.Hookaway- Morgans

1996-97- A. Stainsby/C. Stainsby- Cleveland Clb

1997-98- K. Roddy/D. Weeks- Central WMC

1998-99- D. Heseltine/T. Heseltine- D.ton WMC

1999-00- C. Stainsby/S.Smith- Cleveland Clb

2000-01- A.Stainsby/J. Middleton- Cleveland Clb

2001-02- I. Bright/P. E. Hammond The Speedwell

2002-03- J. Douthwaite/W. Porrit- Morgans

2003-04- S. Smith/ D. Heseltine- D.ton WMC

2004-05- R. Willets/J. Rogerson- The Cross Keys

2005-06- P. Dickinson/P. Sludds- The Brown Trout

2006-07- C. Dodsworth/P. Dodsworth- The Vic Soc Clb B

2007-08- No Pairs or Singles Knockout.

2008-09- T. White/P. Ramshaw- Hogans A

2009-10- A. Bell/R. Bromfield- The Duke Of Wellington

2010-11- C. Metcalfe/I. McDade -Railway Inst A

2011-12- R. Brown/S. Davies -Rolling Mills

2012-13- I. Watson/G.Watson Navy Club B

2013-14- T TINKLER/A FAY WHEATSHEAF B

2104-15- A PEACOCK/M SMITH MODEL T

2015-16-  J PAYLOR / A CHURCHMAN MSG CRICKET CLUB 

2016-17- P WALKER / T  KENNA  Rolling Mills

2017-18- A CHURCHMAN / J PAYLOR MSG CRICKET CLUB

2018-19  A MCCORMICK / P CAMPBELL  WHEATSHEAF

2019-20  COVID WON

2021-22   P COOPER / J THEAKSTON ROLLING MILLS

2022-23 K RABY / R WALLACE   WHEATSHEAF

SINGLES:

1973-74- J. Harris

1974-75- L. Dunnn

1975-76- T. Richardson

1976-77- J. Lee

1977-78- B. Smith

1978-79- C. Stainsby

1979-80- A. Quin

1980-81- C. Smith

1981-82- B. Willaimson

1982-83- G. McKenzie

1983-84- J. Weir

1984-85- M. Colgrave

1985-86- N. Robinson

1986-87- S. Hayman

1987-88- M. Taylor

1988-89- A. Fay

1989-90- G. Robinson

1990-91- P. Robinson

1991-92- D. Allen

1992-93- R.Stainsby

1993-94- A. Hauxwell

1994-95- D. Atkinson

1995-96- R. Pinnegar

1996-97- S. Robinson

1997-98- P. Dodsworth

1998-99- I. Bright

1999-00- E. McAllister

2000-01- M. Prior

2001-02- J. Vickers

2002-03- D. Edwardson

2003-04- C. Ward

2004-05- A. Boynes

2005-06- I. McDade

2006-07- P. McKenna

2007-08- No Pairs or Singles Knockout.

2008-09- A. Stainsby

2009-10- D. Heseltine

2010-11- M. Preston

2011-12- C. Metcalfe

2012-13- R Blewitt 

2013-14- C SMITH

2014-15- D TERVITT

2015-16-  J CARROLL 

2016-17- J ROGERSON

2017-18- D ADDISON

2018-19  L ELSWORTH

2019-20 COVID WON

2021-22 A HAMMOND 

2022-23 P SMITH

THE 9-A-SIDE KNOCKOUT.

2000-01- The D.ton RA B

2001-02- The Half Moon

2002-03- Sarahs

2003-04- The Cleveland Clb

2004-05- Victoria Soc Clb A

2005-06- The Locomotive

2006-07- The Navy Clb B

2007-08- The Navy Clb B

2008-09- Central WMC A

2009-10- Central WMC B

2010-11- D.ton WMC

2011-12- The Britannia B

2012-13- The Cleveland Clb B

2013-14- Dalesman A 

2014-15- CROFT WMC

2015-16- Railway ins A D/TON

2016-17- GREEN DRAGON

2017-18- Cleveland D


NOW 7-SIDE- KNOCKOUT

2018-19 BRITANNIA B

2019-20 COVID WON

2021-22 HAUGHTON WMC

2022-23 BRITANNIA  A


THE CAPTAIN'S KNOCKOUTS.

1970-71 L. Tweedle

1971-72 E. McCormick

1972-73 A. Featunby

1973-74 T. Brooks

1974-75 T. Brooks

1975-76 R. Welsh

1976-77 D. Simpson

1977-78 L. Oxley

1978-79 A. Aspen

1979-80 R. Catterick

1980-81 R. Welsh

1981-82 G. McKenzie

1982-83 W. Blenkinsop

1983-84 B. Courtney

1984-85 A. Peacock

1985-86 A. Scruton

1986-87 A. Campbell

1987-88 C. Metcalfe

1988-89 D. McCormick

1989-90 B. Boniface

1990-91 G. Martin

1991-92 G. Dyer

1992-93 A. Cullingford

1993-94 B. Smith

1994-95 B. Smith

1995-96 B. Coleman

1996-97 B. Stainsby

1997-98 D. Young

1998-99 J. Collingwood

1999-00 B. Smith

2000-01 J. Truelock

2001-02 J. Lewis

2002-03 D. Mcgee

2003-04 C. McCready

2004-05 D. Atkinson

2005-06 B. Smith

2006-07 M. Prior

2007-08 E. Hill

2008-09 C. McCready

2009-10 W. Yeoman

2010-11 P. Dodsworth

2011-12 J. Rogerson

2012-13 J. Rogerson

2013-14 M. Reynolds

2104-15 R Bateman

2015-16 W Yeoman

2016-17 R Bateman

2017-18 N Raine

2018-19 C Metcalfe

2019-20 C Pearson 

2021-22 T KENNA

2022-23 C Metcalfe